Fundusze Europejskie, UMWP, UE
Wiadomości
Konferencja „Miasta w Internecie”

21 Konferencja "Miasta w Internecie" - "Przełomy i koleiny cyfrowego państwa. Innowacja - Inteligencja - Interakcja".

W dniach 28 – 30 czerwca w Gdańsku odbyła się 21 konferencja „Miasta w Internecie”, zorganizowana przez Stowarzyszenie Miasta w Internecie z Tarnowa oraz miasto Gdańsk pod patronatem Mieczysława Struka marszałka województwa pomorskiego. Na miejsce spotkania po raz drugi wybrano Europejskie Centrum Solidarności. Hasłem 21 konferencji było „Przełomy i koleiny cyfrowego państwa. Innowacja – Inteligencja – Interakcja”. W stolicy Pomorza samorządowcy, politycy, przedstawiciele administracji rządowej, eksperci z branży IT, reprezentanci polskiej nauki oraz organizacji pozarządowych dyskutowali m.in. na temat rozwoju cyfrowej administracji, e-zdrowia, edukacji i e-usług. W otwarciu konferencji „Miasta w Internecie” brał udział Paweł Orłowski – Członek Zarządu Województwa Pomorskiego, który podkreślił jak ważne zadanie stanowi cyfryzacja państwa. W drugim dniu konferencji jeden z bloków tematycznych został poświęcony na „Forum e-Zdrowia – Współdziałanie systemów centralnych, regionalnych i lokalnych”, w którym brał udział Marcin Stefański dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informatycznego i Informatyki UMWP, będący jednocześnie kierownikiem Przedsięwzięcia Strategicznego Pomorskie e-Zdrowie. W pierwszej części obecni na sali mieli okazję wysłuchać Piotra Szymańskiego dyrektora Departamentu Inwestycji Strategicznych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, który zaprezentował postępy prac nad Małopolskim System Informacji Medycznej. Kolejną prezentację przeprowadził Wojciech Górnik, zastępca dyrektora Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, który przedstawił działania centralne oraz współpracę z regionami w zakresie e-zdrowia. Następnie odbyła się debata z prelegentami, w której Marcin Stefański podkreślił rolę pacjentów, którzy powinni być głównymi beneficjentami projektów z zakresu e-zdrowia. Obecnie w Województwie Pomorskim realizowany jest projekt „Pomorskie e-Zdrowie”, którego celem głównym jest poprawa jakości i dostępności usług medycznych świadczonych na obszarze województwa pomorskiego oraz poprawa efektywności pomorskich podmiotów leczniczych, dla których Województwo Pomorskie jest organem tworzącym.

Na konferencji poruszane były również zagadnienia związane ze współpracą samorządów z organami centralnymi oraz możliwość wspólnej realizacji e-usług dla obywateli. Omawiano m.in. sposoby płatności bezgotówkowej w administracji publicznej, modele skutecznej transformacji cyfrowej szkół oraz inne istotne tematy związane z cyfryzacją państwa.

Konferencja „Miasta w Internecie” jest ważnym wydarzeniem dla samorządów ponieważ stanowi bardzo dobre miejsce do wymiany doświadczeń z innymi województwami w zakresie realizowanych projektów. Prezentuje przy tym możliwości dalszego rozwoju.

Zobacz: program konferencji

Więcej: Miasta w Internecie

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 326 85 36
lub adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.